Výuka zeměpisu pomáhá žákům uvědomit si civilizační rizika, cítit odpovědnost za kvalitu života na Zemi a tím si vytvářet silnější vztah k životnímu prostředí.
Vyučovací předmět Zeměpis je vyučován od primy až do kvarty dvě hodiny týdně.
Výuka probíhá jak v kmenových třídách, tak ve speciálních učebnách, jako je učebna výpočetní techniky.
V předmětu je kladen důraz na vyhledávání a práci s geografickými informacemi z různých zdrojů. Žáci pracují s učebnicemi, mapami a odbornou literaturou. Navštěvují přednášky, účastní se exkurzí, využívána je i audiovizuální technika. Žákům jsou zadávány projekty a referáty.
Od prvního do třetího ročníku absolvuje každý žák vždy dvě hodiny zeměpisu týdně.
V posledním, čtvrtém ročníku, je pro zeměpis vyčleněna jedna hodina týdně.
Předmět zeměpis je součástí vzdělávací oblasti Člověk a příroda. Zahrnuje učivo vzdělávacího oboru geografie a části oboru geologie. Je součástí průřezových témat Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Osobnostní a sociální výchova, Multikulturní výchova a Environmentální výchova.
Z hlediska mezipředmětových vztahů navazuje zeměpis na některé poznatky z fyziky, chemie,
biologie, matematiky, dějepisu a základů společenských věd. Zeměpis tak plní integrující funkci přírodovědných a společenských oborů.
Studenti mohou volit z dvouletého zeměpisného semináře ve třetím a čtvrtém ročníku s dotací dvě hodiny týdně nebo jednoletého semináře ve čtvrtém ročníku také s dotací dvě hodiny týdně. Obsahem seminářů je prohloubení učiva a je vhodný zejména pro studenty, kteří budou ze zeměpisu dělat přijímací zkoušku na vysokou školu.